Flash Album Gallery - en to fr translation catalogue (342 entries)

en: Upload failed!
fr: Envoi échoué!

en: No gallery selected !
fr: Pas de galerie choisie !

en: Image Files
fr: Fichiers image

en: remove
fr: enlever

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Upload images
fr: Envoi des images

en: Add new gallery
fr: Ajouter une galerie

en: Upload Images
fr: Envoi des Images

en: Import image folder
fr: Importer un répertoire d'images

en: Create a new gallery
fr: Créer une nouvelle galerie

en: New Gallery
fr: Nouvelle galerie

en: Create a new , empty gallery below the folder
fr: Crée une nouvelle galerie vide dans le répertoire

en: Allowed characters for file and folder names are
fr: Les caractères et noms de répertoires sont

en: Add gallery
fr: Ajouter la galerie

en: Upload image(s):
fr: Envoi image(s) :

en: in to
fr: dans

en: Choose gallery
fr: Choix de galerie

en: The batch upload requires Adobe Flash 10, disable it if you have problems
fr: L'envoi nécessite Adobe Flash 10, désactivez le si cela cause des problèmes

en: Disable flash upload
fr: Désactiver l'envoi avec Flash

en: Upload multiple files at once by ctrl/shift-selecting in dialog
fr: Envoyez plusieurs fichiers avec ctrl/shift

en: Enable flash based upload
fr: Activer l'envoi avec Flash

en: Import from Server path:
fr: Importer à partir d'un répertoire sur le serveur :

en: Toggle DIR Browser
fr: Déplier le navigateur

en:  Please note : For safe-mode = ON you need to add the subfolder thumbs manually
fr: Remarque : Quand le safe-mode est sur ON, vous devez ajouter les sous-répertoires des miniatures manuellement

en: Import folder
fr: Importation de répertoire

en: Upload More Images in "%s"
fr: Envoyez plus d'images dans "%s"

en: Add images to gallery
fr: Ajouter les images dans la galerie

en: Back to gallery
fr: Retour vers la galerie

en: Flash Album Gallery overview
fr: Détails de Flash Album Gallery

en: Overview
fr: Détails

en: FlAG Manage gallery
fr: FlAG Gestion des galeries

en: Manage Galleries
fr: Gestion des galeries

en: FlAG Manage skins
fr: FlAG Gestion des interfaces

en: Skins
fr: Interfaces

en: FlAG Change options
fr: FlAG Changer les options

en: You do not have the correct permission
fr: Vous n'avez pas les bonnes permissions

en: Unexpected Error
fr: Erreur inattendue

en: A failure occurred
fr: Un échec est survenu

en: Sorry, Flash Album Gallery works only with a role called administrator
fr: Désolé mais Flash Album Gallery ne fonctionne que pour les adminsitrateurs

en: Flash Album Gallery : Tables could not created, please check your database settings
fr: Flash Album Gallery : Tables non crées. Vérifiez vos paramètres, svp.

en: No valid gallery name!
fr: Nom de galerie invalide!

en: Directory
fr: Répertoire

en: didn't exist. Please create first the main gallery folder
fr: inexistant. Créez manuellement le répertoire de la galerie

en: Check this link, if you didn't know how to set the permission :
fr: Suivez ce lien, si vous ne savez pas comment gérer les permissions :

en: is not writeable !
fr: est en lecture seule !

en: Unable to create directory
fr: Impossible de créer le répertoire

en: The server setting Safe-Mode is on !
fr: Le paramètre Safe-Mode est sur ON !

en: If you have problems, please create directory
fr: Si vous rencontrez des problèmes, créez le répertoire svp

en: and the thumbnails directory
fr: ainsi que le répertoire des miniatures

en: with permission 777 manually !
fr: avec une permission 777 manuellement !

en: already exists
fr: existante

en: Gallery '%1$s' successfully created.<br/>You can show this gallery with the tag %2$s.<br/>
fr: Galerie '%1$s' crée avec succès.<br/>Vous pouvez voir cette galerie avec le tag %2$s.<br/>

en: Edit gallery
fr: Modifier la galerie

en: doesn&#96;t exist!
fr: inexistante !

en: contains no pictures
fr: ne contient aucune image

en: Database error. Could not add gallery!
fr: Erreur de base de données. Impossible d'ajouter de galerie !

en: successfully created!
fr: crée avec succès !

en: Create new thumbnails
fr: Création de nouvelles miniatures

en:  picture(s) successfully added
fr: image(s) ajoutées avec succès

en: Object didn't contain correct data
fr: Objet contenant des données incorrectes

en:  is not writeable
fr: est en lecture seule

en:  is not writeable
fr: est en lecture seule

en: Failure in database, no gallery path set !
fr: Erreur dans la base de données, pas de chemin de galerie choisi !

en: is no valid image file!
fr: fichier image non valide !

en: Unable to write to directory %s. Is this directory writable by the server?
fr: Impossible d'écrire dans le répertoire %s. Est il en lecture seule sur le serveur?

en: Error, the file could not moved to :
fr: Erreur, le fichier ne peut être déplacé vers :

en: Error, the file permissions could not set
fr: Erreur, les permissions de fichiers ne peuvent être réglées

en:  Image(s) successfully added
fr: Image(s)s ajoutées avec succès

en: Invalid upload. Error Code :
fr: Envoi invalide. Code d'erreur :

en: SAFE MODE Restriction in effect! You need to create the folder <strong>%s</strong> manually
fr: Restriction SAFE MODE appliquées ! Vous devez créer le répertoire <strong>%s</strong> manuellement

en: The destination gallery does not exist
fr: La destination de la galerie n'existe pas

en: Failed to move image %1$s to %2$s
fr: Echec au déplacement de l'image %1$s vers %2$s

en: Moved %1$s picture(s) to gallery : %2$s .
fr: Déplacement de %1$s image(s) vers la galerie : %2$s.

en: Failed to copy image %1$s to %2$s
fr: Echec à la copie de l'image %1$s vers %2$s

en: Failed to copy database row for picture %s
fr: Echec à la copie de la ligne de base de données pour l'image %s

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s) &raquo; The file already existed in the destination gallery.
fr: Image %1$s (%2$s) copiée comme image %3$s (%4$s) &raquo; Le fichier est déjà présent dans la galerie de destination.

en: Image %1$s (%2$s) copied as image %3$s (%4$s)
fr: Image %1$s (%2$s) copiée comme image %3$s (%4$s)

en: Copied %1$s picture(s) to gallery: %2$s .
fr: %1$s image(s) copiée(s) vers la galerie : %2$s .

en: Gallery Overview
fr: Détails des galeries

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
fr: Affichage de %s&#8211;%s sur %s

en: Title
fr: Titre

en: Author
fr: Auteur

en: Quantity
fr: Quantité

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete this gallery ?
fr: Supprimer cette galerie ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: No entries found
fr: Aucune entrée trouvée

en: Gallery not found.
fr: Galerie introuvable.

en: Sorry, you have no access here
fr: Désolé, vous n'avez pas d'accès ici

en: No images selected
fr: Aucune image choisie

en: You are about to start the bulk edit for %s images 
     
     'Cancel' to stop, 'OK' to proceed.
fr: Vous allez démarrer le script d'édition pour %s images 
    
    'Annuler' pour stopper, 'OK' pour procéder.

en: Choose another gallery
fr: Choisissez une autre galerie

en: Gallery settings
fr: Paramètres de galerie

en: Path
fr: Chemin

en: Scan Folder for new images
fr: Rechercher de nouvelles images dans le répertoire

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: No action
fr: Aucune action

en: Resize images
fr: Retaillage des images

en: Delete images
fr: Supprimer les images

en: Import metadata
fr: Importer les métadata

en: Copy to...
fr: Copier vers ...

en: Move to...
fr: Déplacer vers ...

en: Sort gallery
fr: Trier galerie

en: Add Images
fr: Ajouter images

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: Filename / Date
fr: Nom de fichier / Date

en: Alt & Title Text / Description
fr: Texte de description pour Alt & Title

en: Size:
fr: Taille :

en: View "%s"
fr: Voir "%s"

en: View
fr: Voir

en: Customize thumbnail
fr: Personnaliser miniature

en: Edit thumb
fr: Modifier miniature

en: Delete "%s"
fr: Supprimer  "%s"

en: Select the destination gallery:
fr: Choisissez la galerie de destination :

en: Cancel
fr: Annuler

en: Sort order changed
fr: Ordre de tri modifié

en: Sort Gallery
fr: Trier Galerie

en: Update Sort Order
fr: Mettre à jour l'ordre de tri

en: Thumb
fr: Miniature

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Alt &amp; Title Text
fr: Alt &amp; Texte de Titre

en: Cheatin&#8217; uh?
fr: Vous rigolez ?

en: deleted successfully
fr: supprimé avec succès

en: Picture
fr: Image

en: Pictures deleted successfully
fr: Images supprimées avec succès

en: Import metadata finished
fr: Importation des métadonnées terminée

en: Operation successful. Please clear your browser cache.
fr: Opération réussie. Vider le cache de votre navigateur svp.

en: Update successful
fr: Mise à jour effectuée

en: Select with the mouse the area for the new thumbnail.
fr: Sélectionnez avec la souris la zone pour la nouvelle miniature.

en: Thumbnail updated
fr: Miniature mise à jour

en: Error updating thumbnail.
fr: Erreur durant la mise à jour de la miniature.

en: Select the area for the thumbnail from the picture on the left.
fr: Sélectionnez la zone de la miniature pour l'image à partir de la gauche.

en: Update
fr: Mise à jour

en: FlAG Gallery
fr: FlAG Gallerie

en: No gallery
fr: Aucune galerie

en: Select &#187;
fr: Sélectionner &#187;

en: Show
fr: Afficher

en: Hide
fr: Cacher

en: Image ID:
fr: Image ID :

en: Alt/Title text
fr: Texte Alt/Title

en: Alignment
fr: Alignement

en: None
fr: Aucun

en: Left
fr: Gauche

en: Center
fr: Centre

en: Right
fr: Droite

en: Size
fr: Taille

en: Full size
fr: Taille originale

en: Insert into Post
fr: Insérer dans l'article

en: Save all changes
fr: Sauvegarder les changements

en: FlAG Gallery Overview
fr: FlAG Galerie Détails

en: Reset all settings to default parameter
fr: Réactiver tous les paramètres par défaut

en: Uninstall sucessful ! Now delete the plugin and enjoy your life ! Good luck !
fr: Désinstallation effectuée ! Maintenant supprimez le plugin et vivez votre vie ! Bonne chance !

en: Plugin Home
fr: Site du Plugin

en: Plugin Comments
fr: Commentaires du Plugin

en: Rate Plugin
fr: Noter ce Plugin

en: My Plugins
fr: Mes Plugins

en: Contact Me
fr: Contact

en: Reset settings
fr: Remettre les paramètres à zéro

en: Reset all options to default settings ?\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to proceed.\n
fr: Réinitialier toutes les options par défaut ?\n\nChoisissez [Annuler] pour Stopper, [OK] pour continuer.\n

en: Uninstall plugin
fr: Désinstallation du Plugin

en: You are about to Uninstall this plugin from WordPress.\nThis action is not reversible.\n\nChoose [Cancel] to Stop, [OK] to Uninstall.\n
fr: Vous êtes en train de désinstaller ce plugin de Wordpress.\nCette action est irréversible.\n\nChoisissez [Annuler] pour Stopper, [OK] pour désinstaller.\n

en: What's new at PhotoGalleryCreator.com
fr: Quoi de neuf sur PhotoGalleryCreator.com ?

en: At a Glance
fr: D'un seul coup d'oeil

en: Upload pictures
fr: Envoi d'images

en: Here you can control your images and galleries.
fr: Ici vous pouvez contrôler vos images et galeries.

en: Gallery Administrator
fr: Administrateur de galeries

en: Gallery Editor
fr: Editeur de galerie

en: You currently have %s rights.
fr: Vous avez actuellement les droits de %s.

en: Setup Box
fr: Boîte de paramétrage

en: News Box
fr: Boîte à nouvelles

en: Welcome to FlAG Gallery !
fr: Bienvenue sur FlAG Gallery !

en: Server Settings
fr: Paramètres du serveur

en: Graphic Library
fr: Librairies graphiques

en: No GD support
fr: Pas de support GD

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Not set
fr: Non défini

en:  MByte
fr: Mo

en: Operating System
fr: Système d'Exploitation

en: Server
fr: Serveur

en: Memory usage
fr: Utilisation de la Mémoire

en: MYSQL Version
fr: Version de MYSQL

en: SQL Mode
fr: Mode de SQL

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: PHP Allow URL fopen
fr: Autorisation PHP pour URL fopen

en: PHP Memory Limit
fr: Limite de la mémoire PHP

en: PHP Max Upload Size
fr: PHP : Taille maximum de l'envoi

en: PHP Max Post Size
fr: PHP  : Taille maximum de Post

en: PHP Max Script Execute Time
fr: PHP : Temps d'exécution de script maximum

en: PHP Exif support
fr: Support PHP pour EXIF

en: PHP IPTC support
fr: Support PHP pour IPTC

en: PHP XML support
fr: Support PHP pour XML

en: Update Successfully
fr: Mise à jour effectuée

en: Updated capabilities
fr: Capacités mise à jour

en: General Options
fr: Options générales

en: Thumbnails
fr: Miniatures

en: Sorting
fr: Trier

en: Colors
fr: Couleurs

en: Roles
fr: Permissions

en: Gallery path
fr: Chemin des galeries

en: This is the default path for all galleries
fr: Ceci est le chemin par défaut pour toutes les galeries

en: Default flash size (W x H)
fr: Taille par défaut de Flash (L x H)

en: Delete image files
fr: Supprimer les fichiers images

en: Delete files, when removing a gallery in the database
fr: Supprimer les fichiers en même temps que la suppression de la galerie dans la base de données

en: Activate Media RSS feed
fr: Activation du flux RSS des images

en: A RSS feed will be added to you blog header.
fr: Un flux RSS sera ajouté au header de votre blog.

en: Thumbnail settings
fr: Paramètres des miniatures

en: Please note : If you change the settings, you need to recreate the thumbnails under -> Manage Gallery .
fr: Remarque : Si vous changez ces paramètres, vous devrez recréer les miniatures dans -> Gestion des galeries.

en: Width x Height (in pixel)
fr: Largeur x Hauteur (en pixels)

en: These values are maximum values
fr: Ces valeurs sont les valeurs maximum

en: Set fix dimension
fr: Dimensions fixes

en: Ignore the aspect ratio, no portrait thumbnails
fr: Ignore le ratio de l'aspect, pas de miniatures en portait

en: Crop square thumbnail from image
fr: Rogner les miniatures de l'image

en: Create square thumbnails, use only the width setting :
fr: Crée une miniature, utilisez les paramètres de miniatures :

en: Thumbnail quality
fr: Qualité de miniature

en: Image settings
fr: Paramètres de l'image

en: Resize Images
fr: Redimensionner les images

en: Width x Height (in pixel). Flash Album Gallery will keep ratio size
fr: Largeur x Hauteur (en pixels). Flash Album Gallery gardera le ratio de taille

en: Image quality
fr: Qualité d'image

en: Sort options
fr: Options de tri

en: Sort thumbnails
fr: Tri des miniatures

en: Custom order
fr: Tri personalisé

en: Image ID
fr: ID de l'image

en: File name
fr: Nom de fichier

en: Alt / Title text
fr: Texte Alt / Titre

en: Date / Time
fr: Date / Heure

en: Sort direction
fr: Direction de tri

en: Ascending
fr: Ascendante

en: Descending
fr: Descendante

en: Background Color
fr: Couleur de fond

en: Buttons Background Color
fr: Couleur de fond des boutons

en: Buttons Text Color
fr: Couleur du texte des boutons

en: Category Buttons Color
fr: Couleurs des boutons de catégorie

en: Category Buttons Text Color
fr: Couleur du texte des boutons de catégorie

en: Thumbs Rollover Color
fr: Couleur du survol des miniatures

en: Main Title
fr: Titre principal

en: Category Title
fr: Titre de catégorie

en: Item Background
fr: Fond de l'Item

en: Item Title
fr: Titre de l'Item

en: Item Description
fr: Description de l'Item

en: Roles / capabilities
fr: Permissions / Capacités

en: Select the lowest role which should be able to access the follow capabilities. Flash Album Gallery supports the standard roles from WordPress.
fr: Choisissez le plus bas rôle capable d'accéder aux capacités suivantes. Flash Album Gallery gère les rôles standards de Wordpress.

en: Main Flash Album Gallery overview
fr: Détails principaux de Flash Album Gallery

en: Use TinyMCE Button / Upload tab
fr: Utilisation du bouton TinyMCE / Envoi de fichiers

en: Add gallery / Upload images
fr: Ajouter des galeries / Envoi d'images

en: Manage gallery
fr: Gestion des galeries

en: Manage others gallery
fr: Gestion des autres galeries

en: Change skin
fr: Changement d'interface

en: Add skins
fr: Ajout d'interface

en: Delete skins
fr: Suppression d'interface

en: Change options
fr: Changement des options

en: Update capabilities
fr: Mise à jour des capacités

en: Add new skin
fr: Ajout d'interface

en: Want more skins?
fr: Plus d'interfaces ?

en: Install a skin in .zip format
fr: Installer une interface en .zip

en: If you have a skin in a .zip format, You may install it by uploading it here.
fr: Si vous possédez une interface en .zip, vous pouvez l'installer en l'envoyant ici.

en: Install Now
fr: Installer

en: More skins
fr: Plus d'interfaces

en: If you want more skins, You may get it at.
fr: Si vous désirez plus d'interfaces, vous pouvez en trouver sur

en: Install info
fr: Infos d'installations

en: No skin Specified
fr: Aucune interface spécifiée

en: Installing Skin from file: %s
fr: Installation d'interface à partir du fichier : %s

en: The uploaded file could not be moved to %s.
fr: Le fichier envoyé ne peut être déplacé vers %s.

en: Installation Failed
fr: Echec de l'installation

en: The skin installed successfully.
fr: Interface installée avec succès

en: Activate this skin
fr: Activer cette interface

en: Activate Skin
fr: Activer interface

en: Goto skin overview
fr: Aller aux détails de cette interface

en: Skin overview
fr: Détails d'interface

en: Actions:
fr: Actions :

en: Could not access filesystem.
fr: Impossible d'accéder au fichier système.

en: Filesystem error
fr: Erreur de fichier système

en: Unable to locate FlAGallery Skin directory.
fr: impossible de localiser le répertoire de FlAGallery

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
fr: Impossible de localiser le répertoire de contenu de Wordpress (wp-content)

en: Install package not available.
fr: Installation de package non disponible

en: Unpacking the skin package
fr: Décompression du package de l'interface

en: Folder already exists.
fr: Répertoire existant

en: Installing the skin
fr: Installer l'interface

en: Skin
fr: Interface

en: Can't find skin directory
fr: Impossible de trouver le répertoire de l'interface

en: . Try delete it manualy via ftp
fr: . Essayez de supprimer manuellement en FTP

en: You need activate another skin before delete it
fr: Vous devez activer une autre interface avant de la supprimer

en: You do not have sufficient permissions to delete skins of GRAND FlAGallery.
fr: Vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour supprimer des interfaces de GRAND FlAGallery.

en: activated successfully
fr: activé avec succès

en: No skins to show
fr: Aucune interface à afficher

en: Visit author homepage
fr: Visiter le site de l'auteur

en: By %s
fr: Par %s

en: Visit skin site
fr: Visiter le site de l'interface

en: Activate
fr: Activer

en: Activated
fr: Activée

en: Delete this skin
fr: Supprimer cette interface

en: Insert Flash Album with one or more galleries
fr: Insertion de Flash Album avec une galerie ou plus

en: You are not allowed to be here
fr: Vous n'êtes pas autorisé à être ici

en: Album Name
fr: Nom de l'album

en: Select galleries
fr: Choisir des galeries

en: (album categories)
fr: (catégories d'album)

en: custom size
fr: Taille personalisée

en: Insert
fr: Insertion

en: Upgrade database structure...
fr: Mise à jour de la structure de base de données...

en: finished
fr: terminée

en: Import date and time information...
fr: Importation des informations de dates et heures

en: Upgrade GRAND FlAGallery
fr: Mettre à jour GRAND FlAGallery

en: The script detect that you upgrade from a older version.
fr: Le script détecte que vous mettez à jour à partir d'une ancienne version.

en: Your database tables for GRAND FlAGallery is out-of-date, and must be upgraded before you can continue.
fr: Les tables de votre base de données pour GRAND FlAGallery sont obsolètes et doivent être mises à jour avant de continuer.

en: If you would like to downgrade later, please make first a complete backup of your database and the images.
fr: Si vous désirez revenir à la version précédente plus tard, effectuez au préalable une sauvegarde complète de votre base de données et de vos images.

en: The upgrade process may take a while, so please be patient.
fr: La procédure de mise à jour peut prendre un moment, donc soyez patient.

en: Start upgrade now
fr: Lancer la mise à jour maintenant

en: Upgrade sucessful
fr: Mise à jour accomplie

en: Continue
fr: Continuer

en: Note : Based on your server memory limit you should not upload larger images then <strong>%d x %d</strong> pixel
fr: Remarque : Basé sur la limitation mémoire de votre serveur, vous ne devriez pas envoyer d'image plus grandes que <strong>%d x %d</strong> pixels

en:  mm
fr: min

en: Aperture
fr: Aperçu

en: Credit
fr: Crédits

en: Camera
fr: Caméra

en: Caption
fr: Légende

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Focal length
fr: Distance Focale

en: Shutter speed
fr: Vitesse de l'obturateur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Subject
fr: Sujet

en: Make
fr: Création

en: Edit Status
fr: Modifier Statuts

en: Category
fr: Catégorie

en: Keywords
fr: Mots-Clés

en: Date Created
fr: Date de création

en: Time Created
fr: Heure de création

en: Author Position
fr: Localisation de l'auteur

en: City
fr: Ville

en: Location
fr: Localisation

en: Province/State
fr: Région/Département

en: Country code
fr: Code pays

en: Country
fr: Pays

en: Headline
fr: En-tête

en: Copyright Notice
fr: Information de copyright

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Program tool
fr: Outil

en: [Gallery not found]
fr: [Galerie non trouvée]

en: [Gallery %s not found]
fr: [Galerie %s non trouvée]

en: The <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Flash Player</a> and a browser with Javascript support are needed..
fr: Le <a href="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer">Lecteur Flash</a> et un navigateur compatible Javascript sont requis...

en: No galleries have been yet created.
fr: Aucune galerie de crée pour l'instant.

en: The gallery ID=%s does not exist.
fr: La galerie aavec l'ID=%s est inexistante.

en: Invalid MediaRSS command (%s).
fr: Commande (%s) MediaRSS invalide.
